Tunnustati Valgamaa MTÜsid, kogukondi ja kauneimaid kodusid

20.11.2024

Täna, 20.11.2024.a. toimus Valga Kultuurikeskuses Valgamaa vabaühenduste, kogukondade ja kaunimate kodude tänusündmus.

Fotode autor: Paul Poderat

Konkursile Valgamaa MTÜ ja Väärt kodupaik 2024 laekus 11 nominenti suurema tunnustuse pälvisid neist viis: MTÜ Fortissimo kui koostöö ja kaasamise väärtustaja, Stuudio Joy kui kultuuririkkuse väärtustaja, Pühajärve Taliujula kui tervise ja õnnehormoonide väärtustaja, Tsirgumäe Toidusalu kui kaasaegse loodusläheduse väärtustaja ja MTÜ Hummuli Arendus/ Hummuli kogukond kui väärt kodupaik 2024.

Vabaühenduste tunnustussündmus toimus kolmeteistkümnendat korda. Selle aja jooksul on konkursile esitatud 172 nominenti ja tunnustatud 58 ühingu tegemised.

Sündmusel tunnustati ka konkursi „Eesti kaunis kodu 2024“ Valgamaa nominente ja laureaate.

27. aastat toimuv kaunite kodude konkurss, on ellu kutsutud, et parimaid saaksid tunnustada kohalikud omavalitsused ja maakonnad ning parimatest parimaid Vabariigi President.

Valgamaa kaunima kodu laureaadi tiitliga pärjati nelja pere kodud: Perekond Kerbi kodu Valga linnas, Perekond Viksi kodu Tõrva vallas Jõgeveste külas, Kai ja Vaino Tiidt´i kodu Otepää vallas Plika külas ning Jane Zuppuri ja Viktor Egliti kodu Valga linnas.

Tunnustussündmust korraldas Valgamaa Arenguagentuur ning selle toimumist toetas Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

 

Konkursi Valgamaa MTÜ ja Väärt kodupaik nominentide tutvustused:

Pedajamäe Külaselts
Siinne küla kannab tiitlit „Valgamaa aasta küla 2016“ ja osaleti 2017 aastal üleriigilisel konkursil Aasta küla 2017. Sellel konkursil pärjati meid tiitliga KÕIGE INNOVAATILISEM EESTI KÜLA. Tegu pisikese  kuid tegusa kogukonnaga, kus on palju noori ja lastega peresid. Viimaste aastate suuremad ettevõtmised on juba traditsioonilise Järvekino läbiviimine augusti teisel nädalavahetusel, kevadised kanuu – ja sügisesed rattamatkad. Küla eestvedajad otsivad võimalusi, et vastvalminud ja nüüdseks ka kööginurga saanud kogukonnaruumis leiduks põnevaid tegevusi ka pimedal ja kõledal ajal, sest kogukonna tugevus number üks on kindlasti meie noored ja tegusad inimesed, lastega pered, kellel on üsna sarnane maailmapilt ja sarnased huvid ja kes tunnevad rõõmu ühistegevustest ja kooskäimistest.

Rebasemõisa MTÜ
2024. a toimus juba viiendat korda siin festival. Võiks öelda, et tegu on väikese juubeliga. Festival on rikastanud kultuurielu Valga vallas, tegu on suure kogukondliku ettevõtmisega. Sündmuse elluviimisesse on kaasatud palju vabatahtlikke ning üritusel pakutakse mitmekülgset tegevust erinevatele sihtgruppidele, nii noortele kui vanadele, pered on oodatud lausa mitmeks päevaks.  Tundub, et festival on tulnud, et jääda – tuntud esinejate paremaks etteastete sujumiseks läheb juba ka püsilava tarvis.

MTÜ Mäe-Koda
See tore kogukonda liitev ühendus on piirkonnas tuntud kui maitsvate toitude ja tortide valmistaja ning toiduvalmistamise töötubade läbiviija. Sel aastal on südameasjaks kohaliku ajaloo ja esemete talletamine. Lisaks seal tegutsevale Täpimajale on nüüd olemas ka vanavara muuseum, millesse on väga paljud kohalikud panustanud. Nüüd saab seal teha ajarännakuid. Lisaks eelnimetatule on sellel organisatsioonil tihe koostöö erinevate turismigruppidega nii Lätis, Leedus kui Sillamäel, mis on oluliselt elavdanud turismi vaikses Riidajas ning andnud uue hingamise ka teistele kohalikele ettevõttele oma meeneid kui kaupu müües.

Tramburai ja Bamba MTÜ
2024. a toimus järjekordne Roosifestival, mis oli stiilne kogupereüritus, kus peaesinejaks roosiaia kuninganna Anne Vesi. Loomulikult eelneb sellisele peole suur ettevalmistus – mõis tuleb läikima lüüa ja seda ümbritsev aed ja park üles vuntsida – need on küll tegevused, millel lõppu ei paista… Kuid tubli töö on festivali tõstnud Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kuuludes Lõuna-Eesti Kogukonnaprogrammi. Puhta boonusena käib sellega kaasas Valga valla kultuurielu rikastamine, sest kogu päeva jooksul sai kuulda kaunist muusikat, vaadata tantsutruppide esinemist ja osaleda põnevad töötubades. Festivalist vabal ajal saab mõisat etteteatamisel külastada ja soovi korral seal ka uhkeid kokkusaamisi korraldada.

Koorküla külaselts MTÜ
See kogukond haarab lisaks oma külale oma tegevustesse kaasa ka naaberkülasid. Külaseltsi ümber koondunud vabatahtlikud aktivistid on nõuks võtnud rohkem ühiselt tegutseda kogukonnana, koos käia ja külla särts sisse puhuda. Algus on juba tehtud – korraldatakse kino- ja tantsuõhtuid, on tähistatud vastlapäeva, munadepüha, toimetatakse talgu korras rahvamaja korrastamisega ning ühe mängupaigana osaleti 2024 suvel ka Mulgi Peremängus. Suvel käidi koos ka nn külakorda ehk ühiselt korraldati küla koosolekuid erinevate külaelanike juures kodudes, et elanikud üksteisega lähemalt tutvuksid ja näeksid kuidas naaber elab. Kohaliku kogukonna ühine soov on külaelule hoog sisse puhuda, ühiselt tegutseda, viia läbi töötubasid, üritusi ning sealjuures pidades meeles ka vana aja kombeid. Ja kes oleks parimad töötubade läbiviijad kui mitte oma inimesed, olgu selleks siis oma kandi kunstiõpetaja,veinimeister, lambakasvataja, käsitööline või jahimees.

Taagepera Külaselts
See külaselts tähistas augusti alguses Simman-Moosipäeval oma tegutsemise kahekümne esimest sünnipäeva. Neil on aastate jooksul välja kujunenud traditsioonilised üritused, mida kogukond ootab ja soovib ning nende korraldamisel kaasa panustab. Jätkuvad Tõrva valla kolme kogukonnaga igasuvised silmaringi laiendamise reisid. Sügis-talvisel ajal toimuvad külamajas joogatunnid. Pakutakse kogukonnale pesupesemise teenust ja duśi all käimise võimalust. Nüüd ollakse uue ja suure väljakutse ees – kiirelt tuli leida uued ruumid, kus kõik kokkusaamised ja huviringid saaksid edasi toimuda. Väljakutse andis kogukonnale restardi – uued ruumid on risust ja vanast mööblist tühjaks veetud, alustatud remonditöödega ja kohe-kohe saab hakata uusi elektrijuhtmeid vedama.


MTÜ Fortissimo
See ühing panustab aktiivselt Tõlliste piirkonna ürituste korraldamisesse aastaringselt. Jõulud, jaanid, külapeod - nad tegutsevad vaikselt, seega kõik ei pruugigi teada, et tegelikult on Tõlliste piirkonnas üks väga usin seltskond, kes tegutseb, et iga üritus saaks korraldatud. Ühingu tegemised aina laienevad ja koos tegemiseks jätkub rõõmu ja tahet, olgu selleks ürituseks siis kasvõi üle poole tuhande osalejaga Tsirgufest. Ühisel  koos korraldamise teel haaratakse kaasa nii rahvamaja, vald, ettevõtted, naaberkülade seltsid kui ka kogukonna liikmed.
MTÜ Fortissimo – Koostöö ja kaasamise väärtustaja.
 

MTÜ Stuudio JOY
See stuudio on  Lõuna-Eesti multikultuurse ühiskonna lõimumiskeskuseks  juba üle 29 aasta. Ta jätkab endise innukusega erinevatest rahvustest kogukondade koostööle suunamist läbi kultuuriürituste. Stuudio eesmärk viimastel aastatel on olnud kaasata üle 1500 piirilinna Valga - Valka elaniku Eesti ühiskonna kultuuri-  ja majandusellu.  Eesti kodakondsusega elanikud, kodakondsuseta elanikud ja kolmandate riikide elanikud osalevad õpetajate ja juhatuse juhendamisel algatatud ühistegevustes. Ja tegevusi jätkub: juba selle aasta oktoobrini on osaletud 27-l kontserdil, läbi on viidud 20 meistriklassi koolitust ning stuudio noored on koju toonud hulgaliselt võite, finaalikohti ja laureaaditiitleid erinevatelt konkurssidelt.  Stuudio tegevuse esikohal on  loomingulise õhkkonna  ja inspireeriva pinnase loomine, kus inimesed eri keskkondadest ja kogukondadest   saavad vahetada kogemusi ja tutvuda üksteise rahvuslike kommetega.
Stuudio JOY – Kultuuririkkuse väärtustaja.
 

Pühajärve Taliujula MTÜ
Koos kogukonnaga alustati septembris 2020, kuna huvi oli suur ja kogukonna ühistegevused said aina hoogu juurde, siis otsustati asutada ühing, et saaks pakkuda kogukonnale veel paremaid võimalusi oma harrastusega tegelemiseks. Alusati mitmete ühistegevustega, millest on tänaseks kujunenud traditsioon: talijumine kostümeeritult vastavalt kadripäeva traditsioonidele; taliujumine jõuluvanadele ja päkapikkudele, uue aasta ühisujumine;  ühisujumine lipu värvides ja hiljem ühine koosviibimine kiluvõileibadega tähistamaks vabariigi aastapäeva. Lisaks taliujumise harrastajatele külastavad ühisüritusi ka kogukonna liikmed, kes vaatavad seda kui meelelahutust ja ürituste ajaks on tekkinud ka oma fännklubi, kes ise pole veel julgenud karastavasse vette tulla. Aastate jooksul on soetatud jäise veekogu lahti hoidmiseks aeraatorsüsteem ja loodud võimalus siseruumides riiete vahetamiseks.
Pühajärve Taliujula - Tervise ja õnnehormoonide väärtustaja
 

Tsirgumäe Toidusalu MTÜ
Roheline mõtteviis, taastuvenergia  kasutamine,  kesk- ja kogukonda  ühendava ja rikastava roheala loomine ja täiendamine on märksõnad selle ühingu tegevuste kirjeldamiseks. Toimuvad traditsioonilised üritused ja koolitused, lasteringid. Istutatud on toidusalu, kaevatud tiik, ehitatud laste kasvuhoone ja kitselaut. Koos kasvatatakse puu ja juurvilju, mille laialivedamiseks sai soetatud päikesejõul liikuv rikša. Toidusalu aeda püstitati pakktaru – traditsioonilisel moel mesilaste pidamiseks ja aiakultuuride paremaks tolmendamiseks. Jätkata võiks veel, kuid lisaks tegutsemisele tuleb jätkuloome alast elustiili tutvustada ka rohketele külalistele.
Tsirgumäe Toidusalu – Kaasaegse loodusläheduse väärtustaja
 

Hummuli kogukond / MTÜ Hummuli Arendus
Viimasel ajal on suuresti vaeva nähtud, et ühes mõisahoones saaks koos toimetama lastead, kool, noortetuba, raamatukogu ja külaseltsi ja nende vahel on tekkinud suurepärane sünergia. Samuti valmis mõisa keldrikorrusele jõusaal,  suures saal saab aga külaseltsi eestvedamisel pidada tõeliselt luksuslikke pidusid.  Sel suvel korraldati Eestis täiesti ainulaadne ettevõtmine - showtantsu truppide festival ja õhtu lõpetuseks esines Modern Talking´i tribüütbänd. Külaliikumine on aktiivne ning toetatakse ka kohalikku pensionäride ühendust. Loomulikult leiavad aset  perepäevad, suviseid ja talviseid looduspäevad, õpitod ja talgud. Tänaseks on kogukonnast kaasa haaratud oma 80 inimest, kes üritustel aktiivselt kaasa löövad ja vajadusel ka abikäe ulatavad.
MTÜ Hummuli Arendus – Väärt kodupaik 2024
 

Kaunimate kodude kandidaatide, nominentide ja nominentide tutvustused:

Karjatnurme külaselts  - Tõrva vallas

2021. aasta sügisel tulid aktiivsed külainimesed kokku, et taaselustada Karjatnurme külaseltsi liikumine. Tublid ja töökad inimesed on palju rõhku pannud heakorrale. Nende töö tulemusena on külaplats muutunud keskseks kokkusaamise kohaks. Siin toimuvad erinevad üritused, lastel on koht mängimiseks.

Perekond Kikas  - kodu Tõrva linnas

Kodu, mis püüab mööduja pilku hoolitsetud hoonete ja õuealaga. Aeda iseloomustavad ilmekalt sõnad – lihtsuses peitub ilu.

Ülle ja Andrus Parek - Aude talu Tõrva vallas Alamõisa külas.

Tore leid avatud talude päeval. Esmalt püüdis pilgu suur sinine keerispea põld. Sellest talust saab mett ja mustikaid, kaunist käsitööd ja veel palju muud. Külalistele tutvustas lahke pererahvas nii aegade tagust talutehnikat kui tänapäevast meetegu.

Siret Puller ja Krister Laas  - kodu Valga linnas  

Ridaelamu kaunilt kujundatud miniaed kodutrepi ümber. Hea ja tunnustust vääriv eeskuju naabritele ja kaaslinlastele.  

Perekond Ots - kodu Valga vallas Hargla külas

Kodu, kui iga lapse unistus, lustlik ja mänguline. Aed, kus noppida maasikaid, mängida peitust, kiikuda avaras puukuuris ning ööbida imelises sitsi-satsilises aidas! Mahukas peokuur on kui omamoodi muuseumi väljapanek vana mööbli, käsitöö ja vaipadega. Ilu- ja tarbeaia kõrval püüab pilke moodsa aja lilleniit. Koduselt tunnevad end seal ka sagedasteks külalisteks olevad suur-kirjurähnid.

Juta ja Sulev Poderat - kodu Otepää vallas Räbi külas

Kuppelmaastiku vahele on end peitnud hubane kodu. Žürii tähelepanu köitis perenaise käsitöömajake ja permapeenar.  Ootel on sauna ehitamine ja suure tiigi ümbruse kujundus.

Maia ja Alar Kruus - kodu Otepää linnas

Kuigi kodu asub maantee ääres, on haljastusega osavalt vaade teele suletud. Vahelduvaid pinnavorme on aia rajamisel leidlikult ära kasutatud. Tulemuseks kaunis ja huvitavalt kujundatud kodu.

Merike-Kai ja Rein Jeets - kodu Valga linnas

See kodu on Eesti esimese kodukaunistamise konkursi „Eesti kaunis kodu 1998“ laureaat!

Endisest tarbeaiast tänaseks „küpse“ ja kauni iluaia rajamist alustas pere aastal 1995.  Toona hinnati eriti seda, kui ruttu jõuavad hakkajad inimesed oma koduümbruse kenamaks muuta. Liigirikas ja maaliline aed esitati tänavu taas konkursile kaaslinlase poolt.Eesti kodukaunistamise ühendusel ei ole praegu veel olemas sellist auhinda, mis oleks selle pere loodud aiakunsti teose vääriline. Kuid see olukord sai ajendiks algatada kraad kangema auhinna loomine, et tunnustada Eestimaa kaunite kodude omanikke nende elutöö eest.

Perekond Kerb - kodu Valga linnas  

Suures linnakodus püüab esmalt pilku kinnistut ümbritsev võimas kõrghaljastus. Avaras aias on olemas kõik eluks vajalik. Maitsekalt kujundatud istutusalad on raamitud maakividega. Suvisel ajal püüab pilku hobuserauakujuline lillepeenar.

Elumaja sai äsja endale avara terrassi, kus perel on hea puhkehetkedel mõnuleda ja külalisi vastu võtta. Aeg-ajalt korraldatakse siin kodukohvikut ja huvilistele joogatunde.

See kodu on kogu pere ühislooming. Siin ei taju tööd ja vaeva vaid rõõmsat ühistegemist  ja tulemuste nautimist.

Perekond Viks - kodu Tõrva vallas Jõgeveste külas

Siin on kõik ühes – salamaailm, kus on ajaloolised lahingupaigad, sillerdav Emajõgi, muinasjutuline maastik, kaunis park suure tiigiga, suur vanasõidukite kollektsioon.

Pereisa hoolitseb tehnika eest ja tegeleb mesilastega. Iluaia ja lillepeenarde eest kannab hoolt pereema. Teda nimetatakse naljatamisi rooside kuningannaks. Perepoeg teeb metskitsedega võidu arvukatele okaspuudele soenguid – igal oma ülesanne.

Kai ja Vaino Tiidt - kodu Otepää vallas Plika külas

Seda suurt ja hoolitsetud aeda on paljud juba möödasõidul märganud. Lihtne õuekujundus ning avarad vaated suurele vesiroosidega tiigile ja metsale loovad koduse tunde. Maja ümber on iluaed, kus kasvavad roosid, hostad, liiliad, rododendronid. Aga ka kivid ja erinevad okaspuuvormid on perenaise lemmikud. 1992.aastal ostetud kodus toimetab tegus vanapaar, kes teab, et hea tervise valem on aias nokitsemine.

Jane Zuppur ja Viktor Eglit - kodu Valga linnas

Kaua aega otsitud kinnistu oli peremehe „kodu äratundmine“. Tema idee järgi on võimendatud Valgale omast vaheldusrikast reljeefi. Sadevete kogumiseks on rajatud tiik.

Hoonete avarad terrassid võimaldavad sujuva ülemineku siseruumist väliruumi. Kaunilt kujundatud aias jätkub  värvi ja vormi ilu kevadest sügiseni. Hea tunnetusega valitud taimede kooslused on ka külastajatele andnud värskeid ideid oma koduaia kujundamisel.