Nupp Nokib 10

Rasmus Susi - õigusteadus, juura

 

"Nupp Nokib programm annab sellised erinevad ja väärtuslikud kogemused ja oskused, mida mitte kusagilt mujalt lihtsalt ei saa (vähemalt mitte kõiki ühest kohast)!"

 

Õpilas-/minifirmad, mille alt Rasmus koos enda firmakaaslastega osales Nupp Nokib programmis.

  • MF Unikad (Valga Põhikool) (2016-2017);
  • MF Võime (Valga Pühikool) (2017-2018);
  • MF Sauna Sõbrad (MTÜ Valgmaa Noorsootöökeskus Tankla) (2018-2019);
  • ÕF Tavell (Nõo Reaalgümnaasiumi/Valga Gümnaasiumi ühisfirma) (2019-2020);
  • ÕF Meemehed (Nõo Reaalgümnaasiumi) (2020-2021).

 

Kuidas Sa kuulsid Nupp Nokib programmist ja mis Sind motiveeris programmis osalema?

See oli päris tükk aega tagasi, seega ausalt öeldes ma päris täpselt ei mäletagi, kuidas ma sellest esimest korda kuulsin. Kui ma sõpradega esimese minifirma asutasin, siis tutvustas juhendaja meile Nupp Nokib programmi ja pakkus võimalust sellest osa võtta. Kuna me minifirma tegemisest ega üldse ettevõtlusest suurt midagi ei teadnud, siis tundus ainuõige variant sellest võimalusest kinni haarata.


Milline oli Sinu esimene reaktsioon programmiga alustades? Kas oli midagi, mis Sind üllatas?

Pärast esimest Nupp Nokib koolitust/tutvumisüritust oli selge, et oleme õiges kohas. Meile tutvustati koolitusprogrammi, mille raames hakati meile õpetama turundust, laadamüüki, raamatupidamist, suhtlemist jne. See kõik oli meie jaoks võõras, kuid õppisime koolitustel ja töötubades kiiresti, sest olime väga motiveeritud ning koolitajad olid oma-ala professionaalid. Seega oli esimene reaktsioon väga positiivne, ka kõik järgnevad emotsioonid erinevatel koolitustel, laatadel ja muudel üritustel olid ainult positiivsed. Kas oli midagi mis mind üllatas? Jah, kõik ausalt öeldes. Ma ei kujutanud üldse ette, et selline “noorte ettevõtlusmaailm” eksisteerib - suured õpilasfirmade laadad, firmadevahelised võistlused, ettevõtlusalased koolitused jne.
 

Milliseid oskusi või teadmisi pead kõige väärtuslikumaks, mida programmist kaasa võtsid?

Kõige rohkem teadmiseid sain tõenäoliselt turundus- ja müügitöö valdkonnas, kuid ma ei pea tegelikult neid kõige väärtuslikumateks. Kõige rohkem hindan siiski sotsiaalseid oskuseid ja kogemusi, mida programm mulle pakkus. Igal üritusel oli vaja mugavustsoonist välja tulla - erinevate harjutuste ja seltskonnamängude raames oli tarvis suhelda ja koostööd teha nii tuttavate kui ka võõraste inimestega. See kõik arendas meid tohutult, sellist kogemust klassiruumist niisama ei saa.


Too välja mõned konkreetsed hetked või saavutused programmist, mis Sind eriti uhkeks tegid?

Neid hetki oli tegelikult mitu, aga üritan välja valida selle kõige eredama mälestuse. Ilmselt kõige eredam mälestus on programmi Nupp Nokib finaalvõistluste võitmine koos Valgamaa äriklubi eripreemiaga - aasta oli siis 2018.


Mis oli kõige suurem väljakutse, millega programmi jooksul silmitsi seisid ja kuidas Sa selle ületasid?

Tavaliselt kipuvad inimestele erinevatest kogemustest ja elamustest meelde jääma just negatiivsed emotsioonid - või vähemalt nendest räägitakse tavaliselt rohkem, kui positiivsetest emotsioonidest. Praegu, vaadates nostalgiliselt tagasi enda mini- ja õpilasfirmade ajale, ei meenu ausalt öeldes kuigi palju negatiivseid emotsioone. Kindlasti oli hetki, kus tundsin, et tahaksin alla anda või kuhugi üritusele minemata jätta, aga need ei ole kuigi eredalt meeles. Väljakutsetena tooksin välja olukorrad, kus tundsime meeskonnaga puudust nö “naiselikust loovusest”. Kui tiimi liikmeskonnas ei olnud neiut (või oli, aga ta ei saanud meiega laadal või tootmisel osaleda), siis kippusid meie müügiboksid ja muud loovad tegevused olema väga… “robustsed”. Seega nõuanne kõigile kuttidele - võtke vähemalt 1 neiu tiimi, kes oskab ilusti silte kleepida ja müügiboksi kujundada :). Kuidas me selle raskuse ületasime? - palusime mõnelt naisterahvalt abi!


Millised olid Sinu kõige kasulikumad kohtumised või vestlused programmi jooksul ning kuidas need Sind aitasid?

Kõige kasulikumad kohtumised olid ilmselt koolitajatega, kes tundsid oma valdkonda (vastavalt siis, kas raamatupidamist, turundamist või meeskonnatöö arendamist) läbi ja lõhki ning oskasid meid erinevate küsimustega aidata.


Milliseid muutusi oled märganud enda mõtteviisis, olemuses või käitumises pärast programmi läbimist?

Probleemi- ja ülesandekeskne juhtimine ja lahenduste leidmine on see aspekt, millele siinkohal viitaksin. Igale probleemile on alati mitu võimalikku lahendust, tuleb lihtsalt asjale julgelt läheneda ja valida neist parim (või kõige vähem halb), mis antud olukorras võimalik on. Ülesandekeskse juhtimise all mõtlen eelkõige seda, et vahet ei ole, kes mis rolli formaalselt ettevõttes või meeskonnas täitma peaks, on oluline, et vastavalt konkreetsele olukorrale saaksid tööülesanded jagatud nii, et kõigi liikmete tugevused saaksid parimal viisil rakendatud.


Kui Sulle öeldakse fraas “Nupp Nokib”, siis millised on 3 esimest mälestust/seost, mis Sulle selle fraasiga tekivad?

  • Anneli Kattai rõõmsameelsus
  • Riia kohviku karamelli kringel
  • Kääriku loovuskoolitus

   

Fotod: Rasmus Susi erakogu

Tegevusi viiakse ellu meetme „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond” vahenditest koostööprojekti "Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored" (LEEN) raames.